Kağıt Maket Rehberi

Kağıt maket fazla masraflı olmayan , el becerisi ve sabır isteyen bir hobidir. Kullandığım malzemeleri size de rehber olması açısından paylaşıyorum.


120 , 170, 200 gr Parlak Kuşe Kağıt


Ben A3 170gr parlak kuşe kağıda çıktı almayı tercih ediyorum. Ne ince ne kalın ve rahat şekil verilebiliyor. Deneyerek siz hangi kağıda kullanacağınıza karar verebilirisiniz. Çıktıları ozalitçiden, kırtasiyeden alabilirsiniz. Kaliteli çıktı alabilen yerleri tercih etmeniz dekallein , yazıların, renklerin net çıkmasını sağlayacaktır.

Maket Bıçağı ve Makas

Genelde kesme işleminde makas tercih ediyorum. Makasın giremeyeceği daha detaylı kısımlarda ve çıktı aldığımız kağıdın orta kısmından parça alınması gerektiği yerlerde maket bıçağını kullanabilirisiniz.


Kesim Matı

Kesim işlemini yaptığımızda derin yarıklar ve kesikler oluşturmayacak herhangi bir malzeme kullanabilirsiniz. Ben kompozit levhayı kesim matı olarak kullanıyorum.Cetvel , Bıçak , Cımbız


Cetvel ve bıçağı katlama çizgilerinde katlama işleminden önce yemek veya tereyağı bıçağının arka kısmıyla cetvel yardımıyla katlama çizgilerinin üzerinden geçerek iz bırakmada kullanabilirsiniz. İz bırakarak kenarların daha rahat katlanmasınız sağlayabilirsiniz. Cımbız yardımı ile bu kısımları rahat katlayabilirsiniz.


Keçeli Kalem


Kestiğimiz parçalarda kağıdın kalınlığından dolayı beyaz kısım görünecektir. Bunlar maketi birleştirdikten sonra hoş durmamaktadır. Bu kısımları birleştirmeden önce parçanın rengine göre keçeli kalem ile boyarsanız bir bütün halde duracaktır. Katladığınız kulakarıda bu şekilde boyayabilirsiniz.


Yapıştırıcı ve Kürdan


Yapıştırıcı olarak beyaz tutkalı tercih edebilirsiniz. Dağılsa bile rahatsız edecek iz bırakmıyor . Kullanacağınız kadar bir kağıda sıkıp kürdan ucu ile parçalara sürebilirsiniz.


Maket yaptıkça zamanla kendinize püf noktalar belirleyip daha kaliteli maketler ortaya çıkaracaksınız. İyi çalışmalar.

1.017 görüntüleme0 yorum